Direksiyon dersi

Direksiyon dersi, ileri sürüş teknikleri ile verilmektedir. 2 tam gün sürer. Eğitim başlamadan garanti verilir. Eğitim bitiminde şoförlüğünüz aktif ve rahat değilse ücret alınmaz. Eğitim sonunda ücret talep edilir.

Eğitim katılımcının kendi aracı ile verilir. Acemi kendi aracına alışarak araç kullanmalıdır. Araç sahibi olmayanlara eğitim verilmez.

Eğitimden sonra trafikte kaza yapmamanız açısından, güvenli sürüş teknikleri uygulamalarından da yarar sağlanmaktadır.

Eğitim süresi:

12 16 saat

Araç sahibi olmayan acemilerin eğitim alması zaman ve para kaybıdır. Bizden eğitim alsanız dahi aracınız yok ise yada eğitim aldıktan sonra 1 hafta araç kullanmazsanız eğitim unutulur tedirginlik artar…

Direksiyon dersi 1. gün:

Direksiyon dersi 1. gün sahada çalışılır. Trafiğe kapalı ortamda araç anlayarak sürülür. Tüm manevra ve yön sağlama olguları katılımcıya verilir. Duba destekli eğitimde boş sürüş değil, yönlendirme amacınız olduğu için doğru bilgilendirme sayesinde araç kullanma manevraları tamamlanır.

Otomobil kullanır iken yolda yapılan eğitimlerde vites bu gaza bas gidelim demek katılımcının algısının oluşmasını engeller. Katılımcı yanından geçen araçlara inanamaz ve korkarken bu yanlış eğitim şekli ile öğrenememek doğaldır.

Direksiyon dersi pratik eğitim:

Araç tanıma:

Araç tanıma ve senkronizasyon ile ilk olarak aşağıdaki açılımlar alıştırılır.

Direksiyon tutuşu ve oturuş pozisyonu

Direksiyonu hızlı nasıl çeviririz

Direksiyon turu

Vites yolu

Basit vites değiştirme

Debriaj nedir neden stop edilir

Yokuşta debriajla nasıl kalkılır.

Vites nasıl değiştirilir. Yokuşta, yokuş aşağı ve düzde

Gaz fren pedalı ve direksiyon çalışmaları

Gaz fren pedalı ve direksiyon çalışmaları ayağınızın gaza alışması fazla hızlanıp bir yere çarpmamanız için yapılan eğitimdir. Gazı ayarlayamamak bir aceminin en çok yaptığı hatadır.

O slalom sürekli sabit, yavaş ve hızlı göz açısı

Sürüşte freni 10 kat güvenilir hale getirme trafik şartlarında 50km 80km 120 km hızlarda bu sayede aracın durduğu metreler gösterilir. Aracınızı durdurabileceğiniz için güveniniz artar. Bu fren metreleri normal sürücülerin bilmediği yöntem ile yapılır.

50 km hızda 1.5 metre

80 km hızda 6- 8 metre

120 km hızda 12-14 metre tam duruş

İyi duran aracı hareket ettirmekten korkmamanızı sağlayarak katılımcı gevşetilir.

Katılımcı ile viraj çalışmaları başlar virajda neler yapılması gerektiği duruma göre viraj tekniklerinin nasıl yapılabileceği

Virajda gaza basarsanız merkezkaç kuvvetinin araca nasıl kaza yaşattığı

Viraja yanlışlıkla yüksek hızda girerseniz kazayı nasıl engellersiniz

Yüksek hızda sorun yaşamadan viraj nasıl alınır.

Dalgınlık sonucu virajı görmediğinizde merkez kaçı nasıl yenebiliriz.

Normal sürüşte acemi neden virajı ortalama yapamaz ve neden zorlanır çözümü nedir.

Manevra

Aracın manevrada arkasının nasıl yönleneceği ne tarafa çevirmesi gerektiği öğretilir.

Arkası ile önünün ters yönlenmesi gerekliliği gösterilir.

Duba lar ile kapıların arasından zigzak çizdirilerek yönlenme sağlanır.

Dubalara sağ ve sol ayna kullanarak nasıl yaklaşabileceği ve uzaklaşabileceği çalıştırılır.

Aynanın yakın ve uzaklaşma açıları aynayı kullanmanın nasıl olduğu gösterilir. Katılımcı aynaları kullanmaya sevk edilir.

Dar sokak ve dar kapılardan geçme

Dar sokak ve kapılardan geçme aracın genişliğini anlama üzerine yapılan çalışmadır. Aracın hangi noktada duvara yada araca sürteceği nasıl uzaklaşabileceği ve nasıl yakınlaşıp dar bir yerden sıfır geçileceği çalıştırılır.

Dar sokak başında bir çalışma var ise yada sokakta eşya taşınıyor ise diğer sokaklara nasıl manevra yapılabileceği 4 yol çalışması yapılır.

Aracın teknik donanımı

Aracın abs sisteminin etkileri yüksek hızlarda fren çalışması yapılır iken anlatılır. daha sonrasında yokuş kalkış sistemi varsa ve aracın diğer teknik donanımları ne ise bu sistemler tanıtılır.

Otomatik araçlarda ve debriyajlı araçlarda yokuş kalkış sisteminin değişkenliği ve arada sırada devre dışı kalması ve hata vermesi sonucunda aracın geri kayma yaşattığı gösterilir. En dik yokuşlarda aracı sizin nasıl geri kaydırmadan kaldıracağınız dik yokuşta çalıştırılır.

Orman yolu

Virajlı orman yolunda sağa dönüş sola dönüşte aracın konumu nasıl viraja gireceğiniz ve yokuş aşağı merkez kaçın sizi ne kadar olumsuz kazalara itebileceğini göstermek için araç ile sürüş yapılır.

Sürüş esnasında araçla yaptığınız gezinmeler sonlandırılır. Seçilen güzergah çok dik ve uzun virajların olduğu bir alandır. Motor freni nasıl uygulanır ve nasıl bu dik yerden inilir ve çıkılır konuları pekiştirilir.

Acemilerin korktuğu yokuş iniş ve çıkış konusu sonlandırılır.

Direksiyon dersi 2. gün:

İlk günün verdiği çalışmalar sonucu 1 saatlik gerginlik oluşur. Katılımcı bu denli yoğun trafiğe yeni çıkıyor olması ile direksiyonu sıkar. Korktuğu için eğitmenin dediklerini tam olarak algılayamaz. Rahatlaması için eğitmende çok teknik konulara girmez. 1 saat sonrasında katılımcı rahatladıktan sonra anlatmaya başlar.

2 gün başlayan eğitim katılımcının kendi evinin önünde başlar. Katılımcı tamamı ile ilk 10 dakika sitres olduğundan kazaya açıktır. Korkusundan dolayı araç kullanışı sıfırdır.

İlk olarak ayna kullanımı netleşmesi için katılımcıya diğer şeritten gelen araçların yakın mı uzak mı olduğu sorusu sorulur. Bu mesafelerin nasıl yakın yada uzak olduğu anlaşılır anlatımı ile yönlendirilir.

Katılımcı arkadaki araçların yakın uzak ilişkisi tam olarak sağlandıktan sonra yüksek hızlarda akan trafikte nasıl şerit değiştireceği anlatılır.

Şerit değiştirme sürekli tekrarlanarak normalleştirilir.

Duran trafikte katılımcı nasıl şerit değiştirmeli daralan yollarda nasıl şerit değiştirmeli konularına yoğun trafikte girilir. Bunu sağlamak için en yoğun bölgeler seçilir. Acemi sürücünün kendine güveninin gelmesi için mutlaka Avrupa yakasından Anadolu yakasına farklı köprülerden geçilerek güven sağlanır.

Acemi sürücülük modundan çıkılması için korku ile sürekli yapılan frene basma durumunun üstesinden gelinir.

Akan trafikte sürekli trafiği yavaşlatmanın diğer sürücüleri üstüne çektiği gözlemlenmiştir.

Trafikte algılama ve konsantrasyon eğitimi verilir.

Trafikte güvenli sürüş teknikleri anlatılır.

Zincirleme kazalarda nasıl uzak durulacağı

Takip mesafesi gibi konulara girilir.

Katılımcı artık acemi değildir. Şerit değiştirebilmek ve bunu normal sürücülerden daha teknik uygulamak istediği zaman istediği şekilde araca yön verebilme tekniği kazanır.

Diğer sürücülerin yarattığı tehlikeli sürüş hatalarını görmeye başlar.

Trafiği 360 derece gözlemleme yetisi kazandırılır.

Gerçek araçların arasına park edebilir konuma gelir.

Ücreti bu olgular tamamlanınca teşekkür ederek sunar.

Eğitim bitiminde tavsiye olarak 21 gün her gün araç kullanması şarttır. Bu zaman döngüsünde araç kullanımı unutulmaz.

Otaban ve E-5 yeni adı ile D100 kara yollarında araç kullandırılır.