Forklift güvenli sürüş eğitimi tüm forklift çeşitliliğine uyguladığımız maddi hasarlı ölümcül yaralanmalı iş kazalarının önüne geçmek için verilmektedir. Forklift çalışma alanları gezilerek tedbir alınacak bölgeler ve işlemler tarafınıza sunulur.

Aynı zamanda forklift operatörleriniz de alan incelemesi sırasında sürüş ve davranış şekilleri de saptanır. Bu sayede forklift ekibinizin nasıl çalıştığı ve hataları saptanmış olur.

Forklift güvenli sürüş eğitimi yönetimi

  1. Konum gereği yaya ve forklift çalışmaları iç içe olmak zorunda olduğundan saha içinde, kamera ile çekim yapılarak çalışma sahanızın, dışarıdan firma içinde yaya olarak girenlere, sahanın tanıtımı ve kuralları anlamında kısa bir oryantasyon sunumu yapılması gerekmektedir.
  2. Sahada, forklift operatörlerine sürüş değerlendirme yapılacaktır. ( Ekip liderlerinden forklift operatörlerinin isimleri alınarak, habersizce çalışmaları esnasında tek tek değerlendirmeleri yapılacaktır. Normal çalışmaları sırasında kişisel hataları değerlendirilerek, güvenli sürüş eğitimde kişisel hatalarını düzeltme ve konuşma fırsatı bulunacaktır. Bu sayede gerçekçi ve kişisel gelişimlerini sağlamış olacağız. )
  3. Katılımcıların sürüş değerlendirmeleri yapılırken, eğitime başlamadan daha önce tespit edilecektir. Tarafınıza sürüş değerlendirmeleri puantajlı olarak sunulacaktır.
  4. Güvenli sürüş eğitimine başlamadan önce 13 soruluk ham bilgi testi uygulanarak operatörlerin bilgi seviyeleri ölçülecektir. Tüm eğitim bitiminde test tekrarlanacak ve katılımcının eğitimden sonra bilgilerinin ne düzeyde arttığı gözlemlenecektir. Bu değerlendirmeler tarafınıza sunulacaktır. Eğitim teorik ve uygulamalı olarak iki aşamalı gerçekleştirilmektedir.
  5. Teorik eğitim içeriği, teorik bilgiler, görseller ve videolar ile desteklenerek çeşitli sunum materyalleri ile katılımcılara aktarılmakta ve örnek uygulamalar ile pekiştirilmektedir.
  6. Pratik eğitimde dikkat, defansif kullanım, operatör refleks ve reaksiyonları değerlendirilerek, güvenli sürüş teknikleri öğretilecek ve değerlendirme puantajlı olarak tarafınıza sunulacaktır.
  7. Uygulama, firma araçları kullanılarak firmanın trafiğe kapalı uygun pist ve alanlarında yapılmaktadır. Teorik bölümde paylaşılan tüm konu başlıkları ile ilgili uygulama örnekleri paylaşılmaktadır.
  8. Eğitim sonunda 70 puan alan katılımcılar, forklift güvenli ve defansif sürüş teknikleri katılım belgesini almaya hak kazanacaklardır.

Forklift güvenli sürüş eğitimi amacı

Çalışma ortamında meydana gelebilecek forklift kazalarını ve akabinde yaşanan maddi ve manevi kayıpları azaltmak ve önüne geçmek amacıyla, forklift operatörlerinin sürüş risklerini algılamalarına ve güvenli sürüş bilincini kazanmalarına yardımcı olmak hedeflenmektedir.

Eğitim süresi

Sürüş değerlendirme ( Sınav öncesi ) Pratik eğitim (1 tam gün) 20 – 60 kişilik guruplarla 1 gün sürecektir.

Eğitim etapları

Forklift güvenli sürüş eğitimi teorik

Forklift güvenli sürüş eğitimi pratik

Programda 11 temel teknik yer almaktadır;

Gereksinimlerimiz

Şayet, geçmişte bulunmakta olan, sahada oluşmuş forklift kazası kamera görüntüleriniz var ise, eğitim esnasında kullanmak istiyoruz. Bu sayede katılımcılar kendi yaptıkları hatalarla yüzleşme ve analiz etme şansı bulacaklardır…

Güvenli sürüş teknikleri eğitimini bildiğini ifade eden o kadar kişi çıkıyor ki…

İlgilenebileceğiniz diğer farklı eğitim çeşitlerimiz ise