Karayolları kaza kök analizi üst düzey eğitimlerdir; ölümcül, yaralanmalı ve şirket giderlerini azaltmaya yönelik Akademik Sürüş ileri sürüş teknikleri eğitim merkezi tarafından tasarlanmıştır. Eğitimlerin, teknoloji ile desteklenmesi köklü çözüm imkanı bulmanızı sağlayacaktır.

İş odaklı çözüm üreteceğimiz eğitimler ve ihtiyacınız olan tüm teknik bilgiler düzenlenecek sunum teori ve pratik eğitim olarak 2 yönlü verilecektir. Eğitim sonunda ayrıntılı kaza risk analizi ve raporlarını hazırlayarak tarafınıza teslim etmekteyiz.

Eğitim kazanımı şoförlerinizin algılamasını ve trafik okumasını arttırıyor ve kaza yapmalarını engelliyoruz.

Kara yolları kaza kök analizi eğitimi yönetimi:

1.Eğitim 1. Gün (8 saat)

Sürüş değerlendirme ( habersiz ); süre kişi başı minimum 20 dakika

2.Eğitim 2. Gün (8 saat)

Kaza kök analizi; servis taşıma aracına binilecek ve topluca, trafikte kişisel analizler yapılacak. İleri sürüş eğitimi uygulamalarına geçilecektir.

Analiz karşılaştırma; trafikte tespit edilen tehlikelerin değerlendirilmesi.

3. Eğitim 3. Gün (8 saat)

Eğitim Süresi: Maksimum 8 saat

Pratik eğitim ve teorik eğitim guruplar halinde alınacaktır.

Karayolları kaza kök analizi teorik eğitim genel başlıkları

1.bölüm
2. bölüm

Karayolları kaza kök analizi teorik eğitim alt açılımı

1.bölüm

1.Ülkemizde trafik

2. Güvenli ve defansif sürüşün açıklaması

3. Hava ve yol şartları

4. Kontrol dışı faktörler

5. Çarpışmadan korunma formülleri

6. Tehlikeyi fark etme yolları

7. Güvenli ve defansif kullanım

8. Zamanında ve doğru hareket

2.bölüm

9. Tehlikede kural faktörü

10. Çarpışmanın üç etabı

11. Fiziki şartlar

12. Manevi şartlar

13. Dikkat dağıtan faktörler

14. Kontrol kazanma

15. Trafikte diğer hareketler kontrolü

3.bölüm

16. İstatistiğe verilere göre trafikte yapılması gereken refleksler

17. Hava şartları

18. Yol şartları

. 19. Işık şartları

4.bölüm

20. Trafik şartları

21. Savrulma kontrolü

22. İleri düzey ayna ayarı

23. Fren çeşitleri

24. Durma mesafeleri

25. Durma mesafesi senaryoları

26. Eskort sürüş teknikleri

Uykusuzluk ve yorgunluk sürüşte uyuma

Trafik Yol Sürüş ve Araç Takip Sistemi

Trafik yol sürüş ve araç takip sistemi hakkında gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Bu konuda işinize yarayacak çalışma şeklinize özel program danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacağız.

Kısaca bahsedecek olursak;

Belirtilen araç park yerleri (duraklama ve bekleme süreleri v.s.),

Yakın takip, ekonomik sürüş, aracın pati yapması, yüksek hız, güzergah dışına çıkış, çalışma saatleri dışında aracın kullanılması, gereksiz rolanti gibi…

Araçlarınızın takibini, şirket kurallarına göre belirtilen raporlamaları, yapılan hataları sürüş kalitelerine göre sistemli bir şekilde program sayesinde hakim olmanız sağlayacaktır. Hazırlanan uygulama ve eğitimlerle sürücülerinizi minimum hataya çekebilmeyi hedeflemekteyiz.

Kurulacak sistemle takipte bulunduğunuz sürücüler, anlık durum bilgileri ve taşımadan kaynaklı gecikmelerin önüne geçiyor, şoförlerinize profesyonel duruş sergilemesi zorunluluğu ve düzeni sağlanmış oluyor. Araç içi gizli kamera ile destek sağlanabilen sistem aracın içinde oluşabilecek herhangi bir darp, hırsızlık vs… durumlarda sürücünün güvenliği ve davranış şekilleri hakkında size bilgi sunabiliyor.

Bu uygulamanın çalışma standartlarınıza göre karşılıklı fizibilite edilip uygulamaya geçilmesi ve desteklenmesi firmanıza uygunluk sağlayacaktır.

Gece Sürüş Teknikleri

Gece Sürüş Teknikleri Eğitimin Amacı

Gece sürüş teknikleri eğitimi gece trafiğinde bilinçli araç kullanmak, gece sürüşünün yaratacağı riskleri önceden fark etmek, gece sürüşünün sürücü ve araç üzerindeki etkilerini anlamak ve gece sürüş sırasında uygulanabilecek güvenliği algılatmaktır.

Eğitim Süresi

18.30–19.30 … Ön Test ve Gece Sürüş Teknikleri –Teorik
19.30-22.30 … Gece Sürüş Eğitimi –Pratik (Trafik)
22.30–23.00 … Son Test ve eğitimin değerlendirilmesi

Gece Sürüş Teknikleri Eğitimi 6 veya 12 kişilik gruplara, her araçta 1 eğitmen ve 6 katılımcı olacak şekilde yapılmaktadır.

Araçlar en az 7 yolcu kapasiteli minibüs ve benzeri araçlar olmalıdır.

Teorik Eğitim İçeriği
Pratik Eğitim İçeriği

Gece sürüş teknikleri pratik eğitimi trafik ortamında, farklı özellikleri içeren özel bir parkurda yapılmaktadır. Her katılımcı yaklaşık 30 dakika araç kullanmaktadır.

Diğer katılımcılar ise, sürücüyü; ellerindeki kartlarda yer alan ölçütlere göre değerlendirmekte ve her 30 dakikalık sürüşten sonra, saptadığı olumlu ve olumsuz sürüş davranışlarını sürücüye aktarmaktadır.

Beş farklı kart ve bu kartlarda yer alan farklı değerlendirme ölçütleri bulunmaktadır. Kartlar her 30 dakikalık sürüşten sonra değiştirilmektedir.

Temel değerlendirme ölçütleri:

Yol Sürüş Risklerini Değerlendirme Teknikleri

Yol Sürüş Risklerini Değerlendirme Teknikleri Eğitiminin Amacı

Yol sürüş risklerini değerlendirme eğitimi yol tiplerinin kendine özgü yerel ve mevsimsel risklerini aktarmak, yol işaretlerinin ve trafik levhalarının doğru okunmasını sağlamak, kavşak sertlikleri, okul, hemzemin geçit vb… konusunda ayrıntılı bilgiler vermek ve böylece katılımcıları yol risk analizi yapabilecek temel donanıma kavuşturmaktır.

Eğitim 1 tam gün sürmekte ve 2 bölüm halinde yapılmaktadır.

Eğitimin Süresi

09.00–12.00 … Ön test ve Yol Risklerini Değerlendirme –Teorik
12.00–13.00 … Yemek molası
13.00–16.00 … Yol Risklerini Değerlendirme –Pratik (Trafik)
16.00–16.30 … Son test ve eğitimin değerlendirilmesi

Yol risklerini değerlendirme eğitimi 5 veya 10 kişilik gruplara, her araçta 2 eğitmen ve 5 katılımcı olacak şekilde yapılmaktadır.

Araçlar en az 7 yolcu kapasiteli minibüs ve benzeri araçlar olmalıdır.

Teorik İçerik
Pratik İçerik

Yol risklerini değerlendirme pratik eğitimi trafik ortamında farklı özellikleri içeren özel bir güzergahta yapılmaktadır. Her araçta 5 katılımcı, 2 eğitmen bulunmaktadır.

Her 30 dakikalık araç kullanımının sonunda mola verilerek, geçilen güzergahın değerlendirilmesi yapılmaktadır. Katılımcılar her defasında ellerindeki farklı kartlarda belirtilen farklı ölçütlere göre güzergahın değerlendirmesini yapmaktadır.

Eğitimin sonunda tüm katılımcılarla sınıfta yol risklerinin genel değerlendirmesi yapılmaktadır.

Uykusuzluk ve Yorgunlukla Mücadele Teknikleri

Uykusuzluk ve yorgunlukla mücadele teknikleri eğitiminin amacı, uykusuzluk ve yorgunluğun sürücü üzerindeki olumsuzluklarını aktarmak, riskler konusunda bilinci arttırmak, bu konudaki yanlış düşünceleri değiştirmek, gerek çalışanların, gerekse yöneticilerin sorumluluklarının altını çizmek ve sorunun üstesinden gelebilmek için alınması gereken önlemleri aktarmaktır. Farkındalık yaratmaktır.

Teorik Eğitim İçeriği