Hophopçu işaretçi bayrakçı eğitimi şantiye çalışmalarında özellik ile gece mesailerin de daha dikkatli olunması gerekilen son derece tehlikeli bir meslektir. Tehlikeli olma nedeni damperli kamyondan kafanıza gelebilecek bir kaya ölümcüldür. Yada boşaltım sahasında toprak altında kalma, kamyon ezmesi gibi bir çok tehlike işaretçilerin ölümüne neden olur.

İş kazalarının önüne geçmek zor değildir. Biz şantiyede basit çözüm sunarak iyi eleman değil düzenli ve uyumlu şantiye görevlileri olmalarını sağlıyoruz.

Ayrıca şantiyede görev alanı hophopçular ve kamyon şoförleri işaret dilini bilmiyor. Bu durumda kamyon şoförü damperi kaldırma anında neye göye yardım alacak ve iş kazası yaşamayacaktır. Hophopçu eğitiminde damperli kamyon kullanan şoförlerle pratik uygulama yapılarak eğitim vermekteyiz.

Aynı zamanda vinç güvenli sürüş ve sapancı eğitimi gibi eğitimlerimiz mevcuttur.

Hophopçu İşaretçi Bayrakçı Eğitimi Yönetimi

Hophopçu işaretçi eğitimi personel vardiya saatlerine göre 2 gruba bölünerek verilir. Damper kapak açarken nerede durmalı, bom kaldırılırken nerede durmalı eğimleri ve işaret dili hem teorik hem pratik şeklinde kaldır. Yaptığı işin ne olduğunu öğrenir. Kamyon şoförünün gözü olur ve riskli durumların gelişmesini engeller.

  1. Test: 5 soruluk ön test ile başlayacaktır.
  2. Teorik eğitim ile devam etmektedir.
  3. Teorik eğitimin bitiminde aynı test tekrarlanacak ve gelişim durumları saptanacaktır. Teorik eğitim ve test 1 saat sürecektir.
  4. Kamyoncuların neden eğitim kişi başı toplam 30 dakika olacak, lütfen, boşaltma alanı, off road parkuru için gerekli kullandı araç tipleri ile uygulanacaktır. 40 kişilik grup eğitiminde çekici ve kamyon farklı tipte 10 adet araç talep ediyor.
  5. Toplu grup eğitimi başlayacak 20 dakika yükleme prensipleri ve işaretçi eğitimine ayrılacak. Eğitime kamyon şoförleri, işaretçiler ve iş makineleri operatörleri toplu olarak katılacaktır.

Teorik: 1 saat

Pratik:  1 saat

Hophopçu İşaretçi Bayrakçı Eğitimi Teorik:

Hophopçu (Banksman) Eğitimi Pratik:

Hophopçu işaretçi eğitimi pratik uygulama eğitimi gerçek çalışma şartlarınız incelendikten sonra başlar. Boşaltım sahasının özellikleri önceden saptanır. Tarafınıza raporlanır.

Kamyon sürücülerinin işaretçileri kullandığınız damperli kamyon  eğitiminde işaret dili tüm Dünyada kullanılan küresel dildir.

Bu eğitimden sonra işaretçi (Banksman) ile damperli kamyon sürücüleri şantiye sahasında birlikte çalışıyor çalışıyorlar. İş kazalarında azalma olur. Hophopçu yapılır işin nedenini kavrar ve boşuna hophopçu ya maaş ödememiş olursunuz. Sahanızda ki hophopçular işlevin içinde olur çünkü ne yapacaklarını bilmiyorlar. Şantiyelerde eğitim almadıkları için, işini bilen hophopçu ne yazık ki yok.

Şantiye içinde kurallar düzenlenir. Yaya ve kamyon şoförlerinize korumaya yönelik basit kurallar getirilir. Kurallar tarafınıza ve eğitim alanı personele anlatılır. Böyle, şantiyede iş kazalarının önüne geçilir.

Şantiye kazaların engellenmesi

İleri sürüş teknikleri farkı ile yanınızdayız.