Ofansif sürüş teknikleri

Ofansif sürüş teknikleri

Kapalı Yazar: admin

Ofansif sürüş teknikleri motor sporlarında defansif sürüş teknikleri ile hem eş hem zıtlık taşır. Peki bu teknik nasıl uygulamaya dönüşür ve eğitimi nasıldır.

Eğitim içerikleri belirtilirken burada yazanlar tamamı ile teknik konulardır. Anlaşılması tam olarak eğitim alarak gerçekleşir. Hassas bir içerik ve teknik gerektirdiğinden eğitim almadan içeriği anlamanıza yardımcı olmak için belirteceğiz.

Ofansif sürüşte hızlı gitmek ön plandadır. Aklınızda hep hızlıyı en hızlıyı düşünürsünüz. Fakat bizim uyguladığımız eğitimlerde kadran hızınıza bakarsanız viraj çok kısa sürdüğü için hata yapmanız olasıdır.

Bu neden ile ofansif sürüşte önden kayma çok yaşanır ve viraj sizi merkezcil kuvvetle dalgalandırır.

Bu dalgalanmayı bitirmek üst eğitimde, profesyonel sürüş eğitimi ile sağlanır.

Ralli eğitiminde yaşadığımız eğitim sonunda karşılıklı olan yarış ofansif sürüştür. Hızlı gitmek isteyen ofansif sürüş uygulayan pilot viraj dışı kalır tutunamaz. Teknik yetersiz kalabilmektedir. Neden mi?

Çünkü siz profesyonel sürüşte öğrendiğiniz virajda dalgalanma ile başa çıkmayı uygulayacak durumda olsanız dahi,

Aynı zamanda profesyonel sürüş teknikleri sayesinde kazanım olarak limit üstü fizik kurallarının üstünde araç kullanabilme ve viraj alma tekniklerini uygulama noktasında olsanız bile her şeyin sonu bir limiti vardır.

Ofansif sürüş teknikleri defansif sürüş çelişkisi

Ofansif sürüş uygulayışında bu dışarı çıkmalar sonucu yarış tamamlanamaz. Gerçekten bir yarış izlediğinizde pilotların bir disiplini olduğunu bu disiplinde yarıştıklarını gözlemlersiniz. Buna denge de diyebiliriz.

Pilotlar virajlarda aynı defansif yapıda yani limiti tanır bilir aynı hızda girdiklerini anlarsınız. Bu limit profesyonel yarışçıya göre değişir. Tekniği yetersiz bir pilotun girdiği viraja yetenekli bir pilot daha yüksek hızlarda mutlaka girecektir. Demek istediğimiz bu değil.

Aynı pilot aynı hızda girer ve defansif sürüş uygular. Burada ofansif sürüşün defansife dönüşmesi diyebiliriz. Fakat düz hızlanma ve geçişlerde defansif davranamazsınız.

Ofansif sürüş uygulamak doğrudur. Aracın limitleri zorlanır. Hatta devir saati hız kesmeye başlayınca da ofansif sürüş teknikleri ile hızlanmaya devam edecek teknikler uygulanır. Burada defansif sürüş ofansif sürüşün zıttı olarak ele alınmalıdır.

Ofansif sürüş teknikleri disiplin

Yarışlarda siz disiplinden çıkarsanız. Hatta bu çarpma darbe alma söz konusu olsa dahi. Moral bozukluğu ile tüm teknik olgu kaybolur. Hatta çoğu öğrencilerimiz şunu söyler teknik mekanik bitti hocam.

Aynı moral ile yaşadıkları sorunları paylaşır. Disiplin önemlidir. Konsantrasyon önemlidir. Heyecansızlık önemlidir.

Heyecan yaşıyorsanız ki bu doğal ilk 3 yarıştan sonra ofansif sürüşünüz dengeye oturur. Bu neden ile eğitim sonunda sizler ile yarışıyoruz.

Sizin ile eğitim sonunda eğitmen yarışmıyor ise boşuna zaman harcadınız. Size teknik öğretmediler.

Otomobil eğitimleri tamamına buradan ulaşa bilirsiniz.

Ofansif sürüş öncesi ve sonrası alınacak eğitimler ve belgeler

Öncesi,

Sonrası alınacak eğitimler

  • Profesyonel sürüş teknikleri
  • Ralli eğitimi ve pist yarışı teknikleri

Eğitim süresi 2 tam gün pratik eğitim teorik verilemez.