Drift eğitimi

Drift eğitimi

Kapalı Yazar: admin


Drift eğitimi aracı yan kayma eylemi kazandırmak için sürekli olarak arkadan savrulmaya devam etmeye çalışmaktır. Tabi bu arada kontrolü sağlamaya devam etmeye de çalışırız. Yani hem kaydırır hem savrulmayı dengede tutar hem de bu tekniği elimizden geldiğince devam ettiririz.

Omuzda çekme dediğimiz çeneden koparma dediğimiz kaydırma eğitiminin yararı var mıdır?

Drift Eğitimi Nedir?

İleri ve defansif sürüş teknikleri için drift sürüş eğitimi etkin midir. Savrulmalar yüksek hızlarda ve ani sert direksiyon hatalarınız ve refleksleriniz sonucunda sert savrulma yaşar. Bu fizik kuralıdır ve mutlaka olur.

İleri sürüş teknikleri bilinmesi şart olan merkezcil kuvvetin fizik kuralları etkisi ile ağırlık transferi dalgalanma yaşatır. Burada terimler teknik anlamdadır. Araç kullanır iken eğitimde 10 dakikada anlaşılmaya başlar. Tepki ve fizik kurallarını araç kullanır iken anlamlandırabilirsiniz.

Kısacası savrulma şiddetli ise normal kontra vererek gazı bırakma ve ya sabit tutma anlık olarak savrulmayı toparlama işlemini gerçekleştirmez.

Bu durumda çeneden koparma, omuzdan çekme dediğimiz power drift uygulamasını tercih etmeniz gerekir. Savrulma şiddetine karşılık verdiğiniz gazlama tepkisi aracı hizalar.

Bu hizalama ile savrulma kontrol altına alınabilir. Kısacası siz drift yaparak toparlarsınız. Fakat dirift anlık olmalı ve devam etmemelidir.

Nedeni ise trafik de iseniz yönünüzü düzelttiniz  sizi kurtardı. Devamında savrulma yılanlama dediğimiz olgu ile tekrar sizi savurur. Biz buna gazın ayakta takılı kalması diyoruz.

Drift gaz takılması

Gazı bırakmamanız anlık olarak gelişir. Araç düzelmiştir fakat gazı bırakmada geç kalmışsınızdır. Bu durumda ağırlık transferi engellenemez ve araç sert bir spin yer. Profesyonel drift eğitimi almayanların başına çok gelir.

Bizim verdiğimiz drift teknikleri sizi trafikte kazalara karşı kurtarma amaçlıdır. Drift ile sürekli yanlamak değil, anlık olarak savrulmada yönü düzeltmek veya aşırı bir spin durumunda burunu düzelmek amaçlıdır.

Trafikte drift yapın anlamı taşımamaktadır. Savrulma kesme, savrulma düzeltme, çeneden çekerek aracın burnunun bariyerlere vurmasını engellemeye yönelik tekniklerdir. Güvenli sürüş teknikleri eksiklerini daha fazla kapsam katarak ralli eğitimi tekniklerine geçme anlamında gösterilir.

Neden mi?

Performans sürüş teknikleri yada pist yarışlarında yüksek hızlarda apex yakalama durumunda iken araç savrulması ve spin atma durumları gerçekleşir. Özellik ile siz sağ veya sol lastiklerin birini çime kaptırdıysanız  savrulma oluşur. Bu tip durumları sadece power drift ile kurtarabilirsiniz.

Power uygulamaları ve eğitimlerinde asıl sürüş tekniği kazanımı istediğin yöne aracı kaydırarak geçişler olmalıdır. Bu yönlendirme tamam değil ise ileri sürüş eğitimi ile ilgili bir kazanım ve öğrenme söz konusu olamaz.

Ülkemizde drift okulu yada drift kursu uygulamaları fazla bulunmuyor. Dirift eğitimi İstanbul uygulamaları da ve organizasyonlarda çok olmuyor. Drift dersi için alanlar çok yeterli, büyüklükte değil.

Drift eğitim kurslarının en büyük sorunu drift uygulanacak alanların İstanbul’da olmayışıdır.

Otomobil eğitimleri tamamına buradan ulaşa bilirsiniz.