Anti terör sürüş teknikleri silahlı çatışmalarda korunmak, takip yediğinizde kaçmak yada takip ederken etkisiz hale getirmek için verilen kaçma, kovalama, darbe alma, darbe vurma, bariyer yarma eğitimidir.

Makam şoförü eğitimi verdiğimiz silahlı saldırıya uğrama durumu olanların alması şarttır. Yada şoför kullanmayan fakat kendini korumak isteyen kişiler talepte bulunabilir. Genelde siyasi parti başkanı, bakanlar, millet vekili ve belediye başkanı şoförlerine verdiğimiz eğitimdir. Daha üst seviye bir eğitim yoktur.

Anti terör sürüş teknikleri eğitimi yönetimi

Eğitim süresi: 2 tam gün

Pratik uygulama 1 kişi eğitim alır.

İkinci güne geçildiğinde ise silahlı saldırı ihtimali olan makam şoförlerine verilen eğitime başlanır. Silahlı saldırılara karşı uygulanan anti terör teknikleri eğitiminden başlayarak içerik belirtmek istedik.

Dolayısı ile en son eğitimden başa doğru gideceğiz. Aşağıdaki eğitim başlıkları ile içerik sunulacaktır. Anti terör ile çatışmalardan korunmanızı öğretiyoruz.

Eğitim uygulaması sırasında eğitmen ile katılımcı ralli pilotu eğitimi ve anti terör teknikleri eğitiminde yarışırlar. Teorik uygulama yapılmaz. Eğitimde katılımcıyı hızlandırmak amaçlı, eğitmenle karşılıklı yarış uygulaması yapılır. Dolayısı ile eğitim bitiminde reflekslerinizin ne denli geliştiğini anlarsınız.

Anti terör sürüş teknikleri eğitimi sonunda verilen belgeler

Eğitim içeriği

Anti terör sürüş teknikleri eğitimi silahlı saldırılara karşı verilen son çözümlerdir. Ayrı uygulama olarak verilemez. Tüm eğitimlerden sonra verilen eğitimdir. Diğer ileri sürüş teknikleri uygulamalardan sonra algılanabilir.

1. bölüm:

2. bölüm

Anti terör sürüş teknikleri araç perdeleme konvoy sürüş

Anti terör sürüş teknikleri eğitiminden önce alınacak eğitimler

Ralli ve pist yarış pilotu teknikleri

Profesyonel sürüş teknikleri ve ralli eğitimi birleşim eğitimi, Ferrari markasının kendi yarış pilotlarına İtalya ve İngiltere’de uyguladığı yarış pilot eğitimidir. Yarışan, yarış pilotlarına verilir. Türkiye de yarış eğitimi hakkında bu denli teknik uygulama bulamazsınız. Tüm eğitimlerde, eğitmen araç kullanarak katılımcıya eğitim sunmaktadır.

Eğitime gelirken rahat elbiseler tercih edilmelidir. Spor kıyafet ve ince tabanlı bir ayakkabı tercih edilmelidir. İlk gün ve ikinci gün çok yorucu zevkli ve hırslı geçecektir. İyi uyku alınmalıdır iyi dinlenilmelidir.

Eğitim içeriği:

Profesyonel sürüş teknikleri

Profesyonel sürüş teknikleri eğitimi Ferrari yarış teknikleri eğitiminin %90′ nını kapsamaktadır.  Aktif  sürücü olmanız yeterlidir.

Aracın virajlarda maksimum hızda giriş ve çıkış uygulaması yapılır. Viraj limiti bulunur aracın ağırlık transferi ve virajda ağırlık transferinin dalgalanması nasıl düzelteceğiniz konuları işlenir.

Virajda fizik kurallarının limitlerin üstüne çıkma konuları uygulatır. Profesyonel bir yarış pilotunun 120 km hızlarda limit gördüğü viraja 160 km nasıl girilebileceği pratik olarak anlatılır.

Eğitim içeriği:

Performans sürüş teknikleri

Performans sürüş teknikleri, yarış eğitiminde manevra algınızı düzde ve yüksek hızda teknik tepkiye dönüştürür. Yüksek hızda anlık hareketlenmelerdir. Ferrari yarış eğitimlerinde sunulan tekniklerdir. Bu neden ile içeriğimiz özeldir.

Engelden kaçma, kazaların önüne geçme yöntemidir. 120 km hızlarda engelden kaçma eğitimi almıyor iseniz eğitim yetersizdir.

Eğitim İçeriği:

Ofansif sürüş teknikleri

Ofansif sürüş teknikleri motor sporlarında defansif sürüş teknikleri ile hem eş hem zıtlık taşır. Peki bu teknik nasıl uygulamaya dönüşür ve eğitimi nasıldır.

Eğitim içerikleri belirtilirken burada yazanlar tamamı ile teknik konulardır. Anlaşılması tam olarak eğitim alarak gerçekleşir. Hassas bir içerik ve teknik gerektirdiğinden eğitim almadan içeriği anlamanıza yardımcı olmak için belirteceğiz.

Ofansif sürüş teknikleri eğitiminde hızlı gitmek ön plandadır. Aklınızda hep hızlıyı en hızlıyı düşünürsünüz. Fakat bizim uyguladığımız eğitimlerde kadran hızınıza bakarsanız viraj çok kısa sürdüğü için hata yapmanız olasıdır.

Bu neden ile ofansif sürüş teknikleri önden kayma çok yaşanır ve viraj sizi merkezcil kuvvetle dalgalandırır.

Bu dalgalanmayı bitirmek üst eğitimde, profesyonel sürüş eğitimi ile sağlanır.

Ralli eğitimi yaşadığımız eğitim sonunda karşılıklı olan yarış ofansif sürüşdür. Hızlı gitmek isteyen ofansif sürüş teknikleri uygulayan pilot viraj dışı kalır tutunamaz. Teknik yetersiz kalabilmektedir. Neden mi?

Çünkü siz profesyonel sürüş teknikleri öğrendiğiniz virajda dalgalanma ile başa çıkmayı uygulayacak durumda olsanız dahi,

Aynı zamanda profesyonel sürüş teknikleri sayesinde kazanım olarak limit üstü fizik kurallarının üstünde araç kullanabilme ve viraj alma tekniklerini uygulama noktasında olsanız bile her şeyin sonu bir limiti vardır.

Ofansif sürüş teknikleri defansif sürüş çelişkisi

Ofansif sürüş teknikleri uygulayışında bu dışarı çıkmalar sonucu yarış tamamlanamaz. Gerçekten bir yarış izlediğinizde pilotların bir disiplini olduğunu bu disiplinde yarıştıklarını gözlemlersiniz. Buna denge de diyebiliriz.

Pilotlar virajlarda aynı defansif yapıda yani limiti tanır bilir aynı hızda girdiklerini anlarsınız. Bu limit profesyonel yarışçıya göre değişir. Tekniği yetersiz bir pilotun girdiği viraja yetenekli bir pilot daha yüksek hızlarda mutlaka girecektir. Demek istediğimiz bu değil.

Aynı pilot aynı hızda girer ve defansif sürüş uygular. Burada ofansif sürüşün defansife dönüşmesi diyebiliriz. Fakat düz hızlanma ve geçişlerde defansif davranamazsınız. Ofansif sürüş uygulamak doğrudur. Aracın limitleri zorlanır. Hatta devir saati hız kesmeye başlayınca da ofansif sürüş teknikleri ile hızlanmaya devam edecek teknikler uygulanır. Burada defansif sürüş ofansif sürüşün zıttı olarak ele alınmalıdır.

Ofansif sürüş teknikleri disiplin

Yarışlarda siz disiplinden çıkarsanız. Hatta bu çarpma darbe alma söz konusu olsa dahi. Moral bozukluğu ile tüm teknik olgu kaybolur. Hatta çoğu öğrencilerimiz şunu söyler teknik meknik bitti hocam.

Aynı moral ile yaşadıkları sorunları paylaşır. Disiplin önemlidir. Konsantrasyon önemlidir. Heyecansızlık önemlidir.

Heyecan yaşıyorsanız ki bu doğal ilk 3 yarıştan sonra ofansif sürüşünüz dengeye oturur. Bu neden ile eğitim sonunda sizler ile yarışıyoruz.

Sizin ile eğitim sonunda eğitmen yarışmıyor ise boşuna zaman harcadınız. Size teknik öğretmediler.

Sportif sürüş teknikleri

Sportif sürüş eğitimi otomobiliniz ile yarış pilotlarının almak istediği viraj limitidir. İleri sürüş teknikleri eğitiminden sonra uygulanır. Viraj limitleri hesaplanır. Peki bu ne demek

Sportif sürüş eğitimi viraj limiti

Sportif sürüş teknikleri uygulamasında viraj şayet 70 km hızlık bir viraj iken, bu hız üstünde araç savruluyor ve kontrol edilemiyorsa ileri sürüş teknikleri eğitimi ile viraj hızını 110 km hızlara çıkarabiliyoruz.

Sportif sürüş teknikleri eğitimine geçildiğinde ise biz bu 110 km hızı 130 km hızlara taşıyoruz. Peki bunu nasıl yapıyoruz. İleri sürüş teknikleri eğitiminde bir çok şeyi öğrendiğinizi düşünüyorsunuz. Fakat sonrasında gelen sportif sürüşte biz viraj ve aracın açıları ile oynuyoruz. Size apex almanın daha farklı tekniklerini işliyoruz. Artık örnekte verdiğimiz viraj 130 km hızlarda oluyor.

Peki sonrasında ne var.

Sportif sürüş eğitimi viraj limiti sabitleme aşma

Sportif sürüşe geçildiğinde aynı virajdan bahsediyor olacaksak viraja düzde geldiğiniz hız çalışması ekleniyor.

150 km hızda geliyorsunuz 130 km hızda viraja giriyorsunuz.

180 km hızda geliyorsunuz 130 km hızda viraja giriyorsunuz.

Burada bu iki eylem var düzde hızlandınız  hız farklı 180 km hızdan anlık sert düşüp 130 km hızı yakalamak başka,

150 km hızdan sert düşüp 130 km hızı yakalamak farklı

Bu farklı uygulamalarda önemli olan 130 km hızda girmektir.

Siz 130 km hızdan fazla hızda girerseniz savrulma başlar araç önden kayar.

Siz 130 km hızdan düşük hızda 100 km de girerseniz sizi geçerler.

Sportif sürüş teknikleri bu zorlukları iyi konsantrasyon ile aşabilmekte bu neden ile kendi evinde yarış pilotları kaybetmemelidir. Siz şayet bir İngiliz’i, İngiltere’de geçer iseniz bu o pilotun bilgi ve becerisine şüphe oluşturmalı.

Neden mi?

Bu yarışçı kendi ülkesinde bulunan pistte virajın limitlerini defalarca çalışma imkanı buluyor. Nerede ne yapacağını her hangi hızda viraja girse bile limit viraj hızını sabitleme becerisine sahip olması gerekiyor.

• Sportif sürüş aracın limitlerini ve tutunmasını,  gazın viraj içinde artırılması, değişken apex geçişleri, uygulama eğitimidir. Sportif sürüş yapılması gerekli durumlar için geçerlidir. Profesyonel sürüş  teknikleri ve ralli teknikleri için gelişim sağlar.
• Viraja hazırlık firenaj,
• Vites küçültme, viraj girişi, dengeli gaz, apex, dip gaz, viraj çıkışı, ideal yarış çizgisi öğrenilmektedir.
• Hızlanmanın daha fazla yaşandığı bu eğitimimizde kendi aracınızda kullandırılarak aracınızın limitlerini, kontrol kayıplarını ve yüksek hızda yapılması gerekenleri öğrenilir.

İleri sürüş eğitimi

ileri sürüş eğitimi İstanbul Pendik

Güvenli sürüş teknikleri viraj giriş ve çıkışlar öğrenildikten sonra yüksek hızda viraja giriş ve çıkışlar dengeli gaz ve viraj açıları çalışması yapılır. İleri sürüş teknikleri eğitimi, yarış pilotlarının düzde hızlanması ve viraja giriş teknikleri eğitimidir.

Eğitim içeriği

Güvenli ve defansif sürüş teknikleri

Güvenli ve defansif sürüş teknikleri ilk başlangıç eğitimidir. Kaygan zemin türlerinde araç kullandırılarak otomobillerdeki fizik dengesinin nasıl sağlanacağı ve dengeyi kayıp ettiğinizi, nedenleri ile gösteririz. Yüksek hızlara çıkmadan kontrol kazanmayı öğreneceğiniz güvenli sürüş teknikleri eğitimdir.

Yarış eğitimlerini algılamanız için taban oluşturur. Viraja giriş ve çıkış açısı dengeli viraj girişi konuları işlenir.

Eğitim içeriği

Güvenli sürüş teknikleri araç başında teorik eğitim

Güvenli sürüş teknikleri pratik eğitim

1. Kaygan zeminlerde kalkış ve hızlanma
2. Kuru ve kaygan zeminde frenleme
3. Engelden kaçma ve frenleme 120 km hızlarda uygulanmaktadır
4. Panik fren sayesinde fren mesafesini minimuma düşürme
50 km hızda 2 metre tam duruş
80 km hızda  8 metre tam duruş
120 km hızda 12 metre tam duruş
5. Kaygan zeminli virajda frenleme
6. Virajda önden kayma
7. Virajda arkadan savrulma
8. Aracın takla atma sebepleri
9. Ağırlık transferinin dalgalanması ve düzeltme
10. Sert direksiyonun neden olduğu kontrol kayıpları
11. Virajda savrulurken frenin etkileri
12. Aracın 2 tekerleğe kalkması
13. Slalom

Protokol karşılama ve davranış şekilleri eğitimi

Protokol karşılama ve davranış şekilleri eğitimi araç başında verilmektedir. Kapı açma teknikleri ve makama yapılan iş hizmetini profesyonelleştirir.

İyi araç kullanmanız önemli üst düzey bir toplantı yada misafir karşılamayı bilmediğinizde etkinliğinizi sonlandırır.

Hizmet kaliteniz var ise göze girersiniz ve kalitenizden kaynaklı sizin ile tüm makamlar çalışmak ister. Üst düzey makam şoförlüğü nasıl yapılır konuları araç başında pratik şekilde işlenmektedir…

Eğitim içeriği

Uykusuzluk ve yorgunlukla mücadele eğitimi

Uykusuzluk ve yorgunlukla mücadele eğitimi tüm makam sürücülerinin ve normal sürücülerin alması gereken mutlak eğitimdir.

Yolda istemsiz uyku sonucu, yolda uyuma diye bilinen vahim sonuçlar ile neticelenen, genelde ölümlü kazalar ile sonuçlanan eğitimdir.

İstemsiz uyku uzun yol sürüşleri ile daha çok gelişir. Otobanda hızın 100 km aşağısında sürülmediğini biliyorsunuz. Şoförün istemsiz uyuması nedenli, yüksek hızlarda oluşan kazalar, ölümle sonuçlanmaktadır.

Otomobil kullanımınız teknik bilginiz ne olursa olsun, uyuduğunuz için ölümcül kazaya neden olursunuz.

Eğitim içeriği